Виставка «На вістрі голки вся земна краса»

Опубликовано 22 Май 2016

DSCN0738

Дитяча бібліотека ім. М. Горького приєдналася до Всеукраїнської акції «Вдягни вишиванку». Основна мета заходу — збереження українських цінностей і їх популяризація серед молоді, школярів та населення міста в цілому. Свято не передбачає обов’язкових умов, крім одягненої вишиванки. Разом з тим, така дія має глибокий контекст, адже мова йде про висловлення своєї національної і громадянської позиції, культурної освіченості і духовної свідомості.

Почали акцію «Вдягни вишиванку» з того, що всі співробітники прийшли на роботу в вишиванках. Крім того, запросили народних майстринь та співробітників бібліотеки,  які принесли до дитячого закладу культури вишиванки, рушники, серветки, ікони вишиті хрестиком, гладдю та бісером. Унікальність речей в тому, що всі вони зібрані з різних регіонів України та мають досить поважний вік, старший за 100 років, хоча є і пару весільних рушників, які вишиті зовсім недавно, але не менш яскравих, бо зроблені з особливою любов’ю для рідних людей. В представлених роботах знаходять відображення думки і настрої людини, що їх творила, краса природи, думки майстринь, їхні сподівання на кращу долю, людські вірування, оберегова символіка речей, позначених візерунком нитки й голки.

20160520_133045Для учнів ОШ №37 було проведено народознавчий урок «Вишиванка в житті українців», школярі дізналися про традиції, пов’язані з вишиванкою, поговорили про те, що вишиванка — це не просто красивий святковий одяг, а й важлива частина культури нашого народу. Не дарма про неї складено чимало пісень та віршів, які звучали в продовж заходу у виконанні молодої бібліотекарки Анастасії Алехіної,  серед них відомі пісні «Два кольори», «Україна – вишиванка» та інші. А пісня «Як у нас на Україні» викликала в усіх присутніх бурю емоцій та стала своєрідним гімном українським традиціям. Однією з сторінок народознавчого уроку став перегляд школярами уривків з фільму «Код нації».

Розповідь бібліотекарів про кольорову гамму та орнаменти вишивки які мають крім краси ще, й оберегові та магічні властивості і як елементи петриківських орнаментів відомі на увесь світ, бо кожен візерунок у вишиванці має свою символіку та значення. Традиційні українські вишивані сорочки прикрашалися і геометричними орнаментами, і рослинними малюнками та зображеннями тварин. Але вишивальниця неодмінно вкладала у оздоблення сорочки частинку свої душі, побажання щасливої долі. В завершенні діти також вклали душу та побажали всій Україні та рідному Маріуполю щасливої долі, розмалювавши візерунками про які дізналися, символічний рушник довжиною 7 метрів.

DSCN0745

Також, до Дня вишиванки в Центральній міській дитячій бібліотеці ім. М. Горького відбулася презентація виставки «На вістрі голки вся земна краса» з циклу «Скарби з бабусиної скриньки». На виставці експонуються унікальні вишивані сорочки, рушники, серветки, пішивки. Це особисті речі членів творчого об’єднання майстрів декоративно-ужиткового мистецтва «Славяна». Деякім експонатам більше за 80, а одному з рушників, навіть, 138 років!

Колись, давним-давно, талановиті народні майстрині створили величезне багатство – українську вишивку. Наше завдання – не розгубити його, передати це диво наступним поколінням.

Познайомитись з виставкою можна до кінця травня в Центральній міській дитячій бібліотеці ім.. М. Горького. Контактний телефон (0629) 33 63 34

Лілія Козінченко, Наталя Тюхай

Похожие сообщения